Podsumowanie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010

Europejski Kongres Gospodarczy 2010 dobiega końca. Największa impreza gospodarcza w tej części Europy zgromadziła ponad 4000 uczestników, w 60 sesjach tematycznych wzięło udział niemal 700 panelistów. Debaty, sesje, a także liczne imprezy towarzyszące odbywały się w 10 katowickich lokalizacjach. Wydarzenia i tematy z Kongresu relacjonowało ponad 300 przedstawicieli mediów.

– To były trzy dni wielu ważnych i potrzebnych debat, dyskusji i spotkań, jak na przykład tego z Johannesem Hahnem, Komisarzem UE ds. Polityki Regionalnej, goszczącym w Polsce po raz pierwszy. Do Katowic przyjechali nie tylko reprezentanci Komisji Europejskiej, ale również najważniejsi przedstawiciele polskiego rządu, największych europejskich firm, a także świata nauki i biznesu. Podczas Kongresu zapadły konkretne decyzje i podjęto wiążące zobowiązania. Jako przykład służyć może projekt Wspólnoty Wiedzy i Innowacji, słowa Aleksandra Grada, Ministra Skarbu Państwa dotyczące cen akcji wprowadzanego na giełdę Taurona czy przedsięwzięcie Jana Kulczyka – powołanie inkubatora myśli i inicjatyw CEED, którego zadaniem jest promowanie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Prezes Grupy PTWP SA, która organizuje Kongres.

II Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress - EEC), największa konferencja biznesowa w Europie Środkowej pod patronatem José Manuela Barroso, Przewodniczącego Komisji Europejskiej odbyła się w dniach 31 maja – 2 czerwca
w Katowicach.

– W opinii wielu gości Kongresu panuje przekonanie, że Europa zmaga się i zmagać się będzie jeszcze przez jakiś czas z poważnym kryzysem w finansach. Z drugiej strony jest jednak pewność, że to właśnie region Europy Środkowej jest i będzie taką zieloną wyspą, regionem pełnym perspektyw i najbardziej dynamicznych zmian, wpływających na porządek w innych państwach. Jest zatem cały czas nad czym debatować i się zastanawiać. Wobec tego... Już teraz zapraszamy na III Europejski Kongres Gospodarczy w przyszłym roku! – dodaje Wojciech Kuśpik.

W oficjalnej inauguracji Kongresu udział wzięli Marszałek Sejmu RP, p.o. Prezydenta RP Bronisław Komorowski oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Wystąpienia inauguracyjne mieli również: minister-członek Rady Ministrów Michał Boni, Komisarz UE ds. Polityki Regionalnej Johannes Hahn, Komisarz UE ds. Budżetu i Programowania Finansowego Janusz Lewandowski, Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, Minister Finansów Jacek Rostowski oraz Prezydent RP w latach 1990-1995 Lech Wałęsa.

Swoim doświadczeniem i wiedzą w trakcie Kongresu dzielili się m. in. Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, Minister Środowiska Andrzej Kraszewski, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka, Dyrektor Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii Gérard de Nazelle oraz przedstawiciele największych firm wszystkich sektorów gospodarki.

Obok licznych debat, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010 w Katowicach odbyło się wiele imprez towarzyszących, m. in. wręczenie Kryształowej Brukselki, wyróżnień dla laureatów konkursu organizowanego przez PARP, a także szereg konferencji prasowych.

Uczestnicy EEC 2010 obradowali w dziesięciu lokalizacjach: w budynku Akademii Muzycznej w Katowicach, Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, Regionalnej Izbie Gospodarczej, hotelach Qubus, Monopol i Angelo oraz w budynkach Biuro Centrum oraz Euro Centrum Parku Naukowo Technologicznego, Galerii Rondo Sztuki i budynku ING.

Współorganizatorami Kongresu są: Województwo Śląskie, Górnośląski Związek Metropolitarny oraz Miasto Katowice. Organizatorem Kongresu jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. miesięcznika Nowy Przemysł oraz portalu WNP.pl

Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym 2010 można znaleźć pod adresem www.eec2010.eu
***
Zapraszamy również:
Facebook: http://www.facebook.com/EECKatowice
Twitter: https://twitter.com/EECKatowice
Blip: http://eeckatowice.blip.pl/

  • Marta Stach
  • Senior Account Manager
  • m.stach@imagopr.pl
  • +48 609 808 119
  • +48 (32) 608 29 85
  • Imago Public Relations
  • ul. Dworska 1
  • 40-584 Katowice