Miasto jest wspólną sprawą – o budżecie partycypacyjnym na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dobre miasto to takie, gdzie dobrze żyje się 8-latkowi i 80-latkowi – to jedna z opinii wyrażonych podczas dyskusji o budżetach partycypacyjnych na VII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (European Economic Congress – EEC).

– Wiem, że w tym miejscu zabrzmi to jak herezja, ale w budżecie partycypacyjnym kasa nie jest najważniejsza. Cele są dwa: edukacja i integracja. Istotna rzecz, to także współpraca. Tam gdzie ludzie współpracują, zyskują wszyscy. Tam gdzie walczą, tracą wszyscy – mówił Jarosław Makowski, radny Sejmiku Śląskiego, dyrektor Instytutu Obywatelskiego w latach 2010-2015.

– Jeżeli zakładamy, że miasto jest wspólną sprawą, nie ma ryzyka, że pojawi się ktoś, kto będzie pacyfikował konsultacje – dodała Joanna Erbel z Rady ds. Budżetu Partycypacyjnego przy prezydencie w Urzędzie m.st. Warszawy.

W sesji „Budżety partycypacyjne” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach uczestniczyli samorządowcy z całego kraju. Zastanawiali się nad sensownością tworzenia budżetów partycypacyjnych, zagrożeniami i zasadami ich konstruowania, a także towarzyszącymi takiemu procesowi konsultacjami społecznymi.

Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej twierdził, że ważne jest wypracowanie procedur i jasne określenie zasad tworzenia takiego budżetu. – Po jego realizacji konieczne są też spotkania, aby ustalić co poprawić, co zostawić, co zmienić – dodał.

Z kolei prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki stwierdził, że po 25 latach funkcjonowania samorządu widać zmianę podejścia do idei samorządności – właśnie w kierunku uczestnictwa mieszkańców w procesie decyzyjnym. – Konsultacje społeczne i budżet partycypacyjny to krok w kierunku zmiany zasad samorządności – mówił.

Na zakończenie debaty wręczono nagrody w konkursie „Mieszkam tu! Mądre pomysły na mądre miasto”, który ma na celu wskazanie najciekawszych pomysłów zgłaszanych w ramach budżetów obywatelskich i inicjatyw lokalnych przez mieszkańców polskich miast.

Ideą plebiscytu jest promowane przedsięwzięć o dużej efektywności działań, pozytywnym wpływie oraz takich, które są możliwe do powielenia w innych miastach. W konkursie uczestniczyli zarówno mieszkańcy – autorzy pomysłów, jak i gminy, na terenie których są one realizowane. Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach „obywatelskiej" i „samorządowej".

– Ta nagroda ma na celu pokazanie ludzi, którzy tworzą budżet obywatelski i partycypacyjny – mówił Paweł Wyszomirski z Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM oraz Fundacji Napraw Sobie Miasto, sekretarz konkursu.

Spośród zgłoszonych do konkursu projektów nominowanych zostało 20, z których Rada Konsultacyjna wybrała trzech laureatów. Swoje typy wskazywać mogli także czytelnicy serwisu Portalsamorzadowy.pl.

Jury nagrodziło projekty – Radom: ułatwienia rowerowe oraz Łódź: Woonerf. Przyznało także wyróżnienie dla Słupska za centrum aktywności twórczej Schron. Z kolei internauci nagrodzili projekty – Białystok: ogród do hortiterapii, Radom: internet w harmonii z przyrodą i ludźmi – jerzykowe wieże oraz Kłobuck: rewitalizacja budynku strzelnicy.

Radę Konsultacyjną konkursu „Mieszkam tu! Mądre pomysły na mądre miasto” tworzą: Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący PE w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, Przewodniczący Rady EEC, Joanna Erbel, działaczka miejska, Rafał Kerger, redaktor naczelny serwisu Portalsamorzadowy.pl, Jarosław Makowski, radny sejmiku Województwa Śląskiego, Paweł Orłowski, wiceminister infrastruktury i rozwoju, Paweł Soloch, dyrektor Instytutu Sobieskiego oraz Paweł Wyszomirski, koordynator projektu eco21.pl, sekretarz jury konkursu.

Organizatorami konkursu „Mieszkam tu! Mądre pomysły na mądre miasto” są Portalsamorzadowy.pl – należący do Grupy PTWP – organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego – wraz Centrum Szkoleń Meritum we współpracy z Fundacją Napraw Sobie Miasto oraz portalem Ngo.pl.

Konkurs jest częścią projektu eco21.pl – „Ogólnopolska Szkoła Partycypacji Ekologicznej” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

***

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.
W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.

###

Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym www.eecpoland.eu

Akredytacje prasowe: https://www.ptwp.pl/eec/pl/media.html

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl

 

Zapraszamy również:

Wirtualne biuro prasowe: media.eecpoland.eu

Facebook: facebook.com/EECKatowice

Twitter: twitter.com/EECKatowice

 

  • Marta Dobrzańska
  • Account Manager
  • m.dobrzanska@imagopr.pl
  • +48 609 808 120
  • +48 (32) 608 29 85
  • Imago Public Relations
  • Dworska 1
  • 40-584 Katowice