European Start-Up Days w Katowicach – 2 tys. uczestników i 100 najlepszych pomysłów na biznes

Katowice, 20 maja 2016 r. – 2 tysiące uczestników, 100 start-upów wybranych w konkursie Start-up Challange, 40 prelegentów, dwa dni wymiany inspiracji, wiedzy i doświadczeń. Pierwsza edycja European Start-up Days, imprezy dedykowanej młodym, kreatywnym przedsiębiorcom i towarzyszącej Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach (European Economic Congress – EEC), dobiegła końca.

– Korporacje szukają innowacji, a start-upy możliwości zrobienia skali. Musimy szukać platformy współpracy między jednymi i drugimi. I taka jest właśnie idea zorganizowania European Start-up Days – wyjaśnił Dariusz Żuk w wystąpieniu inaugurującym European Start-up Days.

– Patrząc z naszej, samorządowej perspektywy, start-up’y powinny stanowić znaczący sektor katowickiej gospodarki. Dlatego będziemy szukać obszarów współpracy z młodymi przedsiębiorcami, wspierając wszelkie innowacyjne przedsięwzięcia, w tym przede wszystkim związane z nowoczesną technologią. W najbliższej, realnej perspektywie powinno to być jedno z kluczowych działań podejmowanych przez Miasto Katowice. Mogę już dziś zachęcić wszystkich kreatywnych ludzi - nie tylko z Polski, ale z całego świata, aby zakładali swoje start-upy w Katowicach – deklarował Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Jeśli weźmiemy pod uwagę media społecznościowe, usługi w chmurze, rynek aplikacji, platformy rozwoju usług cyfrowych, widzimy jak wiele brakuje nam do USA. Potrzebujemy przyspieszenia rozwoju cyfrowego i przyspieszenia budowy jednolitego rynku cyfrowego. By to osiągnąć nie wystarczy energia młodych ludzi, konieczne są inwestycje w infrastrukturę i w edukację, tak by obywatele mogli z cyfrowego świata korzystać. Cyfrowa gospodarka ma dziś fundamentalne znaczenie, a Komisja Europejska pracuje nad nowymi regulacjami, m.in. lepiej chroniące prawa autorskie i sprzyjające aktywności przedsiębiorców. – Polska ma do odegrania ważną rolę w budowie rynku cyfrowego, może stać się jednym z silników napędzających rozwój – powiedział na European Start Up-Days Günther H. Oettinger, komisarz UE ds. Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa.

Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju zapowiedziała na European Start Up-Days uruchomienie funduszy i zmianę legislacji służącą ułatwieniu działania start-upów w Polsce.

– W połowie czerwca pokażemy pięć pierwszych branż, w które będziemy chcieli inwestować i wokół których będziemy chcieli tworzyć środowisko start-upowe i przesyłać strumień publicznych pieniędzy – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Wśród rozwiązań, które mają zostać ogłoszone w czerwcu br., w Konstytucji dla Biznesu – dokumencie, który ma ułatwić funkcjonowanie firm w Polsce – są m.in. opodatkowanie funduszy venture, wsparcie z pieniędzy publicznych, które będą umiejscowione w Polskim Funduszu Rozwoju oraz klin podatkowy dla firm inwestujących w innowacje.

– I jeszcze jedna rzecz. Chcemy zbliżyć Dawida do Goliata, zbliżyć duże spółki skarbu państwa do młodych biznesów. Chcielibyśmy, żeby te duże, ociężałe, wielkie frachtowce znalazły swoją niszę, a to nie stanie się inaczej jak przez innowacje, które są w start-upach właśnie – dodała Emilewicz.

Podczas debat European Start Up-Days przedsiębiorcy, którzy odnieśli już sukces radzili młodym start-upowcom, jak działać, aby ich biznes się rozwinął.

Monika Żochowska współzałożycielka, z Ewą Dziedzic, Phenicoptere, globalnie działającej firmy, która wprowadziła na rynek rękawicę do demakijażu, zmywającą make-up za pomocą wody, zwróciła uwagę na rolę wspólnika w prowadzeniu biznesu. – Dobry wspólnik to jest naprawdę 90 proc. sukcesu. I druga rzecz: nie można na nikogo zwalać winy, że coś poszło źle. Trzeba sobie stawiać poprzeczkę naprawdę wysoko. My od początku marzyłyśmy o globalnej marce i ją mamy – mówiła Żochowska.

Marian Owerko, założyciel, a obecnie przewodniczący rady nadzorczej Bakallandu zauważył, że w każdej organizacji, a w szczególności w nowym biznesie, najważniejsze jest wypracowanie dobrego zespołu. – Strasznie podziwiam ludzi, którzy w pojedynkę robią biznes. Ja całe życie dobierałem do każdego przedsięwzięcia ludzi o kompetencjach uzupełniających moje. Przykładanie dużej wagi do budowania zespołu jest mega istotne – komentował Owerko.

European Start Up-Days, dwudniowe wydarzenie (19-20.05.2016), które odbywało się w Spodku, przyjęło oryginalną formułę łączącą cykl merytorycznych wystąpień oraz interakcję z uczestnikami, elementy show i nietypową promocję krajowych firm rozpoczynających działalność na polskim rynku.

W debatach, wystąpieniach i prezentacjach European Start-up Days uczestniczyli wizjonerzy, prekursorzy innowacyjnych rozwiązań oraz odnoszący sukcesy przedsiębiorcy i menedżerowie z różnych branż, m.in.: Brunon Bartkiewicz, prezes ING Bank Śląski, Ronald Binkofski, dyrektor generalny Microsoft w Polsce, Marek Dziubiński, prezes CTO, Medicalgorithmics, Tomasz Gondek, wiceprezes, Bridge One, Business Development Director Saule Technologies, Pierre-Dimitri Gore-Coty, dyrektor operacyjny firmy Uber w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie, Patrycja Klarecka, prezes PARP, a także Wojciech Wolny, prezes Euvic.

Autorzy 100 najciekawszych projektów zgłoszonych do konkursu Start-up Challenge zaprezentowali swoje pomysły na biznes na specjalnie przygotowanych stoiskach tworzących Scale-up Alley European Start-up Days. Kreatorzy 40 najlepszych idei wystąpili na scenach prezentacyjnych Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz przed uczestnikami European Start-up Days w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek.

 – Wierzę, że te pomysły będą początkiem wielkich karier, wielkiego spełnienia, a pieniądze przyjdą z czasem. Najważniejsze, żebyście mieli satysfakcję z tego, co robicie – powiedział na European Start-Up Days Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Wojciech Kuśpik, prezes grupy PTWP i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach podkreślił, że także kongres osiem lat temu był start-upem, który dziś jest największą imprezą biznesową w Europie Centralnej. – Część start-upowa podczas tegorocznego wydania Europejskiego Kongresu Gospodarczego, to ogromna świeżość dla tego wydarzenia. I o to nam chodziło. Żeby duży biznes spotkał się z tym, co nowe, innowacyjne, bo innowacje najlepiej robią start-upy – przekonywał Wojciech Kuśpik.

European Start-up Days to pierwsze tak duże wydarzenie łączące start-upy i korporacje oraz organizacje wsparcia biznesu. Celem imprezy była integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy byli obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

European Start-up Days było okazją do tego, by młodzi, rozpoczynający swoją karierę przedsiębiorcy, mogli podzielić się swoimi pomysłami na biznes z reprezentantami wielkich korporacji, potencjalnymi inwestorami i dużymi firmami z kapitałem na rozwój. Celem imprezy jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami obecnymi na VIII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Organizatorem wydarzenia był Business Link Poland, a współgospodarzem miasto Katowice.

***

European Start-up Days | Wiedza – Inspiracja – Współpraca | 19-20 maja, Katowice, Hala Spodek

Impreza towarzysząca VIII Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach (European Economic Congress – EEC – 18-20 maja 2016 r.)

European Start-up Days to nowe wydarzenie specjalne towarzyszące Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach. Przez dwa dni (19-20 maja) młodzi przedsiębiorcy będą mieli możliwość zaprezentować się przed potencjalnymi inwestorami, biznesmenami biorącymi udział w największej imprezie biznesowej Europy Centralnej. Będzie to unikatowe – jeśli chodzi o treść i formułę – spotkanie ludzi zainteresowanych rozwojem młodej, innowacyjnej, kreatywnej polskiej przedsiębiorczości.

Wydarzenie połączy w innowacyjnej formule: merytoryczne wystąpienia oraz interakcję z uczestnikami, elementy show i nietypową promocję młodych, polskich firm.

Organizatorem European Start-up Days jest Business Link Poland oraz Polska Przedsiębiorcza.

Więcej informacji o European Start-up Days – www.estartupdays.eu

Więcej informacji o organizatorach:
Business Link Poland – http://blpoland.com/
Polska Przedsiębiorcza – http://www.przedsiebiorca.pl/

Zapraszamy również:
Facebook: https://www.facebook.com/estartupdays/
Akredytacje: http://www.estartupdays.eu/2016/pl/media/21/

  • Marta Dobrzańska
  • Account Manager
  • m.dobrzanska@imagopr.pl
  • +48 609 808 120
  • +48 (32) 608 29 85
  • Imago Public Relations
  • Dworska 1
  • 40-584 Katowice